• malgorzatakazmierc

Kto może skorzystać z miliardów płynącymi na badania i innowacje z Komisji Europejskiej ?

Hasłem klucz jest tutaj program HORYZONT EUROPA (2021-2027), który jest następcą dotychczasowego programu Horyzont 2020, a jego budżet wynosi ok 95,5 mld euro.

Co istotne dla polskich przedsiębiorców w ramach programu zaplanowano konkursy w nowej edycji Europejskiej Rady ds. Innowacji, których budżet wynosi 10 mld euro, a celem jest wsparcie prowadzonych badań w organizacji oraz pomoc w ich wdrażaniu. W niniejszym artykule przybliżymy konkurs, którego nabór już trwa i w którym naszym zdaniem warto starać się o finansowanie własnych prac B+R. Mowa tutaj o EIC Accelerator, konkursie ukierunkowanym na wsparcie projektów od etapu przedkomercyjnego do etapu wprowadzenia na rynek i ekspansji.

EIC Accelerator - nowe zasady - budżet 1 mld euro


Do udziału w konkursie są zaproszone podmioty z sektora MŚP, firmy typu spin-out wywodzące się ze środowiska akademickiego. Budżet wnosi 1 mld euro i z tej puli aż 495 mln euro jest przeznaczone na wsparcie przełomowych innowacji oraz strategicznych technologii cyfrowych i medycznych. Nowością tego konkursu jest możliwość udziału firm zatrudniających do 500 pracowników tzw. MID-Cap. Zmieniła się również ścieżka aplikowania obecnie zanim podejmiecie trud przygotowania wniosku, wpierw należy przygotować i przesłać zgłoszenie, na podstawie którego eksperci zdecydują, czy pomysł jest warty dalszego rozwijania, czy nie.


Wprowadzono nowe zasady, które mają ułatwić przebieg oceny wniosku i jego finansowanie.


Ocena projektów jest zero jedynkowa według oceny "go" / "no go". Co istotne każdorazowa ocena podlega weryfikacji przez innych ekspertów, a wnioski pozytywnie zweryfikowane w ramach oceny wstępnej mają możliwość uzyskania dodatkowego wsparcia trenerskiego, na etapie jego przygotowywania.

Konkurs daje możliwość skorzystania z dwóch form finansowania: dotacyjnego lub tzw. mieszanego, które łączy dotację do 2,5 mln EUR z finansowaniem kapitałowym własny lub finansowanie kapitałowym o wartości od 500 tys. euro do 15 mln euro z Funduszu EIC.


Zatem jakie pomysły maja szanse na dofinansowanie w tym konkursie?


Już wiemy że te które:

  • prezentują innowację przełomową i wykazują wysoki potencjał do wdrożenia na europejskim i globalnym rynku oraz zaciekawią przyszłych inwestorów, którzy znajdą się w grupie oceniających ekspertów,

  • są na tyle zaawansowane, iż nadają się do przetestowania w warunkach rzeczywistych,

  • prezentują wysoki poziom ryzyka wdrożenia, co oznacza, iż nie otrzymają finansowania na rynku komercyjnym,

  • zdążą się zrealizować w 24 m-ce,

Natomiast pomysły wpisujące się w dziedziny zdrowia i zielonej technologii, maja dodatkową szanse na dofinansowanie, gdyż właśnie dla tych branż, przewidziano oddzielną rundę konkursową.


Jeśli czujesz że ten konkurs jest właśnie dla Twojej firmy, pamiętaj pierwszy termin mija już 6 czerwca, a więcej informacji znajdziesz na naszej stronie oraz parp.gov.pl.

Powiązane artykuły