• Paweł Sieczkowski

NCBR ogłosił pierwszy konkurs – Infostrateg


NCBR ogłosił w poniedziałek (30.11.2020) pierwszy konkurs Infostrateg. Dofinansowanie otrzymają projekty, których tematyka badawcza skupia się wokół opracowania narzędzi do analizy i opisu obrazów medycznych w zakresie diagnostyki schorzeń dróg oddechowych oraz niektórych nowotworów, a także walki z fake newsami.


W ramach programu Infostrateg, w latach 2020 – 2029, realizowane będą projekty wspierające rozwój polskiego potencjału sztucznej inteligencji (SI) poprzez opracowanie rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję i blockchain w praktyce. Zakładany budżet całkowity ma wynieść 840 mln zł.


"Dzięki Infostrategowi chcemy rozwijać polski potencjał badawczy nad wybranymi problemami uczenia maszynowego. Wybrane tematy z obszarów robotyzacji rolnictwa, rozpoznawania i analizy obrazów, diagnostyki medycznej czy automatyzacji obsługi pacjenta są bardzo konkretne. Z jednej strony ma to umożliwić praktyczne zastosowanie stworzonych rozwiązań. Z drugiej - wewnętrzną konkurencję, dzięki której te rozwiązania będą jeszcze doskonalsze. Dodatkowo, co ważne, powstałe technologie znajdą w przyszłości szersze zastosowanie w gospodarce i nauce" – mówi Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, cytowany w prasowym komunikacie.

Budżet I konkursu w ramach programu Infostrateg to 60 mln zł, które podzielono po równo na dwa tematy badawcze:

  • pierwszy to rozpoznawanie obrazów medycznych w zakresie: dróg oddechowych (w szczególności w związku z zagrożeniami COVID), raka piersi u kobiet, raka prostaty u mężczyzn;

  • drugi to weryfikowanie źródeł informacji i detekcja fake newsów.

Konkurs skierowany jest do przedsiębiorców, jednostek naukowych oraz ich konsorcjów. W ramach tematu z obszaru medycyny maksymalna wysokość dofinansowania projektu to 10 mln zł, a minimalna – 3,5 mln zł. W przypadku tematu mającego na celu walkę z dezinformacją - odpowiednio 8 mln zł i 1,7 mln zł.


Co ważne, dotację otrzymają tylko te projekty, w którym przewidziano realizację przynajmniej prac rozwojowych - badania przemysłowe i prace przedwdrożeniowe nie są obligatoryjne do uzyskania dofinansowania.


Nabór wniosków w pierwszym konkursie Infostrateg potrwa od 4 stycznia 2021 a zakończy się 26 lutego 2021 roku.
Autor artykułu


Paweł Sieczkowski

Członek Zarządu, Partner

Powiązane artykuły

Specjalizujemy się we wspieraniu rozwoju firm poprzez innowacje, scanning technologiczny i dostęp do finansowania.

  • LinkedIn - Biały Krąg
  • Twitter - Biały Krąg
  • Facebook - Biały Krąg

Dotacje

Projekty badawczo-rozwojowe

Projekty inwestycyjne

Pozostałe dotacje

InnovaTree Sp. z o.o. All rights reserved.